Mama z Ukrainy na etacie

Ukrainki działają aktywnie na polskim rynku pracy. Większość z nich to mama z Ukrainy na etacie. Uchodźczynie w obliczu wojny znalazły swoje schronienie w Polsce. Wraz ze swoimi pociechami wiodą spokojne życie ale i tu napotykają wiele trudności. Niektóre mamy nie mają wsparcia w rodzinie przy opiece nad dzieckiem, kiedy to zachoruje, a przecież praca jest równie ważna. Chcemy więc przybliżyć temat macierzyństwa i pracy. Podpowiemy jakie zmiany zaszły w 2023 r.

Obecne zmiany zakładają większą elastyczność organizacji pracy

Droga mamo jeśli podjęłaś zatrudnienie, ale spodziewasz się dziecka to możesz liczyć na wydłużony urlop rodzicielski do 41 tygodni po urodzeniu dziecka i 43 tygodni jeśli to ciąża mnoga. Należy Ci się zasiłek macierzyński do 70% za cały okres urlopu. Możesz dodatkowo wybrać urlop opiekuńczy, a dokładnie 5 dni w roku kalendarzowym. Możesz korzystać ze zwolnienia „z powodu działania siły wyższej”. Zwolnienie przysługuje jedynie w pilnych sprawach rodzinnych w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w danym roku kalendarzowym. Należy ci się wówczas połowa wynagrodzenia. Pracujesz więcej niż 9 h dziennie? Należą Ci się dwie dodatkowe 15-minutowe przerwy wliczane do czasu pracy. Jeśli jednak dobowy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 16 godzin to należy się trzecia przerwa. W przepisach pozostają 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem do 14 roku życia.

Mamy będące na etacie, spodziewające się dziecka muszą pamiętać, że zasiłek opiekuńczy otrzymują wtedy, gry opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe. Składki są obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Mamy z Ukrainy pracujące na umowę zlecenie mogą opłacać składki chorobowe dobrowolnie – wtedy też dostaną zasiłek. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem o pomocy medycznej dla osób z Ukrainy.

Wpis powstał we współpracy z firmą Jobforme Sp. z o.o., która jako agencja pracy i firma outsourcingowa, specjalizuje się w obszarze zatrudnienia cudzoziemców i kadr.