Jesteś pracującym w Polsce obywatelem Ukrainy? Nie wiesz, jakich dokumentów potrzebujesz, aby zapisać siebie i dziecko do lekarza pierwszego kontaktu? Nie obawiaj się, to całkiem proste.

Musisz wiedzieć, że masz takie samo prawo do opieki medycznej, jak Polacy. To w naszym kraju znalazłeś schronienie przed wojną trwającą na Ukrainie? Ty i Twoje dzieci możecie swobodnie korzystać ze świadczeń medycznych. Jeśli przybyłeś do Polski po wybuchu wojny, to każda palcówka medyczna ma obowiązek przyjąć Cię, gdy zachorujesz. Z opieki medycznej korzystasz nieodpłatnie w przychodniach, które leczą na NFZ.

Jeśli znasz osobę, która potrzebuje pomocy ze względu na barierę językową, poszukaj najbliższej Fundacji dla Ukraińców. Jej pracownicy chętnie pomogą w tłumaczeniu. W wielu przychodniach pracują uchodźcy z Ukrainy (specjaliści medyczni), którzy również udzielą wsparcia.

  • Przygotuj swój numer PESEL.
  • W przychodni będą wymagać przedstawienia dokumentu potwierdzającego datę wjazdu do naszego kraju – jeśli masz taki dokument lub paszport, koniecznie miej przy sobie.
  • Udaj się do najbliższej przychodni i poproś o zapis do lekarza rodzinnego.
  • Jeśli twój stan zdrowia tego wymaga, zapisz się na pierwszą wizytę.
  • Przygotuj listę chorób i leków jakie przyjmujesz. Twój lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad środowiskowy, aby objąć Cię odpowiednią opieką medyczną.

Uchodźcy, którzy przekroczyli nasze granice, to nie tylko młode kobiety z dziećmi. To także osoby starsze, które zmagają się z chorobami przewlekłymi. Jeśli znasz osoby, które potrzebują kontynuacji leczenia i swobodnego dostępu do leków na receptę, przekaż im, że zapis do lekarza zajmuje dosłownie parę minut.